Ми пам'ятаємо про Голокост

Дата: 28.01.2021 12:22

Фото без описуУ 2007році згідно Рішення Генеральної Асамблеї ООН (60/7) 27 січня світова громадськість відзначає Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Цей день вибрано в пам'ять про звільнення Червоною Армією нацистського табору смерті Освенцим Біркенау (Польща), в якому загинуло від 1.5 до 4.0 мільйона людей. Слово Голокост грецьке і означає всеспалення, жертовне всеспалення. Голокост- цілеспрямоване і системне знищення єврейського населення нацистською Німеччиною і колабораціоністами в період з 1933 по 1945роки. Суцільне знищення євреїв не минуло і Висоцьк. Під керівництвом відповідального працівника "СД" Столінської окупаційної влади на прізвище Еттель в містечку було споруджено гетто. Єврейське поселення було огороджене колючою проволокою шириною в 7-8 рядів та висотою до з-х метрів. Існувало воно з 08 липня по 09 вересня 1942 року. Крім місцевих євреїв сюди зігнали також євреїв з сусідніх сіл та біженців, які приїхали у Висоцьк щоб врятуватися від смерті. 25 серпня в урочищі Борок неподалік Висоцька був викопаний рів довжиною 30 метрів, шириною 5 метрів, глибиною 3 метри з земляними східцями шириною на 5 чоловік. В 9 годин ранку 9 вересня 1942 року всі мешканці гетто були зігнані на ринкову площу, поставлені на коліна та ретельно обшукані. Золото і цінні речі були насильно відібрані катами. Хто не корився -  тут же розстрілювали. Так, тоді загинуло понад 20-30 чоловік. Смертників розділили на три партії і під посиленою охороною окремо проганяли до місця страти. За 150 метрів від місця страти всіх роздягали до гола і по 5 чоловік гнали до рову. Заставляли зійти на дно, лягати в ряд ніцма і розстрілювали в потилицю. На дітей куль не тратили. Скидали туди ж і вбитих раніше і засипали землею. Таким чином розстріляли 1864 особи. З розповідей очевидців знаємо що рів, вщерть заповнений жертвами двигтів ще два тижні і з нього в яр струмком лилася людська кров. В 1986 році місце страти євреїв було огороджене металічною огорожею та встановлено гранітну пам'ятну стелу і посаджені соснові лісові культури. (Інформація головного зберігача фондів Григорія Яцути)

У Вербівській ПШБ бібліотекар Ірина Сокол оформила книжкову виставку «Пам’яті жертв Голокосту». Здобувачі освіти Вербівської гімназії прослухали змістову розповідь «Голокост : чужого горя не буває», яку розповів вчитель історії Олександр Карпінський.Фото без опису

Бібліотекар Висоцької ПШБ,  Марія Малько, у мережі Facebook розмістила історичну довідну про Голокост.